Artikeln publicerades 21 maj 2025
Föreningsdag med rörelseglädje för över 370 elever i Herrljunga
Projektet Rörelse på rast vill uppmuntra till en rörelserik skoldag, med rörelse och socialt umgänge på raster som extra fokus. Målgruppen är elever på skolor i årskurs F–6 i de fyra kommunerna Alingsås, Herrljunga, Lerum och Vårgårda. RF-SISU Västra Götaland driver projektet i samverkan med de kommunala skolförvaltningarna. För finansieringen står Sparbanksstiftelsen Alingsås.

Moa Främberg, volontär från barn- och fritidsprogrammet på Alströmergymnasiet.
Under vårterminen 2025 har Rörelse på rast anordnat föreningsdagar i Alingsås, Herrljunga och Vårgårda. Dessa dagar har samlat elever från utvalda årskurser för att under en hel dag prova på 10–12 olika idrotter, med syftet att väcka rörelseglädje.
I Herrljunga kommun ägde föreningsdagen rum den 25 mars i Mörlanda. Elever i årskurs 2, 3, 4 och 5 från skolorna Mörlanda, Horsby, Od, Eggvena och Hudene – fick en inbjudan och totalt deltog cirka 370 elever.
Under dagen fick eleverna möjlighet att prova på en rad olika idrotter – bland annat schack, konstsim, fotboll, golf, badminton, innebandy och handboll. Dessutom deltog Fritidsbanken med ett stort antal aktiviteter som eleverna kunde testa. Nio olika föreningar från närområdet medverkade och bidrog till att skapa en dag fylld av rörelse, glädje och gemenskap.
Engangerade volontärer
En av de volontärer som hjälpte till att leda aktiviteterna var Moa Främberg, som går barn- och fritidsprogrammet på Alströmergymnasiet i Alingsås.
Det gick bra tycker jag. Det var många barn i aktiviteten och själv stod jag vid gymnastiken och hjälpte till. Jag visade hur de skulle göra och barnen verkade ha väldigt roligt, berättar Moa.
Hon beskriver en dag fylld av glädje och nyfikenhet:
Barnen hade det roligt och fick prova på en massa olika saker. Där jag stod skulle barnen göra kullerbyttor på tjockmadrass och alla som testade hade skoj.
För Moa blev dagen också en lärorik erfarenhet inför framtiden.
Jag lärde mig ta eget ansvar och komma på nya idéer på hur man skulle få barnen att prova på för att lära sig nya saker, säger hon.
Planering framåt
Från och med nästa läsår kommer dessa föreningsdagar att flyttas till höstterminen, men fortsatt arrangeras i samma tre kommuner. Det innebär att fler elever tidigt på läsåret får en chans att upptäcka nya fritidsintressen och knyta kontakt med lokala föreningar.