Kontakta oss

Välkommen till Herrljunga kommun! Tveka inte att kontakta oss om du har några frågor eller funderingar kring vår verksamhet.

Telefon: 0513-170 00
Öpettider: Måndag-torsdag 08.00 - 16.30, fredag 08.00 - 15.30
Avvikande öppettider

Besöksadress: Torget 1, 524 30 Herrljunga
Postadress: Herrljunga kommun, Box 201, 524 23 Herrljunga
E-post: herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se

Organisationsnummer: 212 000-15 20
Bankgiro: 841-0078
Fakturaadress: Herrljunga kommun, Box 16, 524 21 Herrljunga

Kontakt tjänsteperson

Läs mer om hur du kan kontakta oss

Kontakt förtroendevalda

Kontaktinformation till politiker finns i vårt förtroendemannaregister

Lämna synpunkt

Vi vill veta vad du tycker, eller vad som behöver åtgärdas

Felanmälanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Rapportera om något gått sönder ute i vår offentliga fysiska miljö

Avvikande öppettider

Dag före röd dag samt dag innan pingstafton, midsommarafton, julafton och nyårsafton samt fredagen efter Kristi himmelsfärdsdag stänger kommunhusets kundtjänst och reception kl. 12.00.

Kontakta tjänsteperson

Vi tycker det är viktigt med "en väg in" i kontakt med oss. Då kan vi hjälpa dig att komma rätt från början. För att få kontakt med tjänstepersoner i Herrljunga kommun ringer du 0513-170 00, så kopplas du till rätt person för ditt ärende. Du kan även skicka e-post med ditt ärende till herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se. Det finns även kontaktinformation längst ner på många av våra sidor på webbplatsen.

Kontaktuppgifter till förvaltningschefer och verksamhetsfunktioner

Kommundirektör

Niels Bredberg
Tfn: 0513-171 11
E-post: niels.bredberg@admin.herrljunga.se


Bildningsförvaltningen

Bildningschef
Bodil Jivegård
Tfn: 0513-174 02
bodil.jivegard@admin.herrljunga.se

Utvecklingsledare
Erik Thaning
Tfn: 0513-174 05
erik.thaning@admin.herrljunga.se

 

Bygg- och miljöförvaltningen

T.f. Bygg och miljöchef
Lena-Britt Björklund
Tfn: 0513-171 83
lena-britt.bjorklund@admin.herrljunga.se

Kommunarkitekt
Emil Hjalmarsson
Tfn: 0513-171 80
emil.hjalmarsson@admin.herrljunga.se

 

Ekonomiavdelningen

Ekonomichef
Linda Rudenwall
Tfn: 0322-600 621
linda.rudenwall@vargarda.se

IT-, växel och telefoni

IT-chef
Jan Pettersson
Tfn: 0513-170 09
jan.pettersson@admin.herrljunga.se

 

Kommunstyrelsens förvaltning

Kanslichef
Emelie Cergic-Boberg
Tfn: 0513-171 12
emelie.cergic-boberg@admin.herrljunga.se

Dataskyddsombud
dso@borasregionen.se

Kommunikatör
Malin Bülling
Tfn: 0513-171 25
malin.bulling@admin.herrljunga.se

Mats Bjurbom
Tfn: 0513-170 21
mats.bjurbom@admin.herrljunga.se

Folkhälsosamordnare
Viveca Lundahl
Tfn: 0513-171 30
viveca.lundahl@admin.herrljunga.se

Besöksnäringansvarig
Birgitta Saunders
Tfn: 0513-170 31
birgitta.saunders@admin.herrljunga.se

 

Personalavdelningen

Personalchef
Marie Granberg-Klasson
Tfn: 0513-171 28
marie.granberg.klasson@vargarda.se

 

Personuppgiftsansvarig

Kommunstyrelsen samt myndighetsnämnder är ansvariga för sitt ansvarsområde
herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se

 

Räddningstjänsten

Räddningschef
Christian Hallberg
Tfn: 0513-170 91
christian.hallberg@admin.herrljunga.se

Socialförvaltningen

Socialchef
Magnus Stenmark
Tfn: 0513-171 40
magnus.stenmark@admin.herrljunga.se

Verksamhetschef Vård och omsorg
Aniko Andersson-Persson
Tfn: 0513-171 55
aniko.andersson@admin.herrljunga.se

Stabschef
Linnea Holm
Tfn: 0513-172 68
linnea.holm@admin.herrljunga.se

Tekniska förvaltningen

Teknisk chef
Tf Magnus Stenmark
Tfn: 0513-171 40
magnus.stenmark@admin.herrljunga.se

Fritidschef
Hanna Franzen
Tfn: 0513-174 35
hanna.franzen@admin.herrljunga.se